Opinie o Nas

Pamiętniki

ładowanie
48,99
PLN
za
szt.
  • Czas wysyłki: 24h
  • Kod EAN: 9788324061723
Ładowanie

Produkt niedostępny w tej liczbie

Dostępna ilość:

Zadaj pytanie o przedmiot
  •  

Świat Stefana Kieniewicza odszedł w przeszłość i powoli zacierają się jego kontury. Opowieść autora o dojrzewaniu do życia rodzinnego i publicznego nie tylko ocala wiele szczegółów rzeczywistości pierwszej połowy XX wieku, lecz także pozwala zbudować z nią więź emocjonalną.
Dobrze urodzony w carskiej Rosji. Stracił dom, zanim w Polsce poszedł do szkoły. Nie strzelał, nie galopował, ale odebrał complete education. Czytał światową literaturę w pięciu językach i nie
uważał się za poliglotę. Z równym zapałem karnawałował i bywał w archiwach. Gdy założył własną rodzinę, przyszła wojna. Dziesięć lat po niej uznał, że już nic oprócz M4 mu nie trzeba.
Konspiracja, powstanie i obozy koncentracyjne umocniły jego wiarę, a zarazem pozwoliły mu lepiej zrozumieć epokę, której badaniu poświęcił życie. Stronił od polityki, ale stał się głosem środowiska. Za to poza akademią nieraz słyszał, że gdyby wszyscy pisali pamiętniki i odpowiadali na listy, historycy nie byliby potrzebni. Choć Stefan Kieniewicz był nadzwyczaj sumiennym korespondentem, nie zgodziłby się z taką opinią. Pamiętniki pokazują, dlaczego historycy są jednak niezbędni.
Stefan Kieniewicz (19071992) pochodził z rodziny ziemiańskiej na Kresach, w wolnej Polsce wybrał drogę inteligenta. Służył ojczyźnie jako uczony i konspirator, rodzinie jako mąż i ojciec. Historyk wieku XIX, zrobił magisterium w Poznaniu, doktorat w Warszawie, a habilitację w Krakowie. W czasie wojny działał w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, ranny w powstaniu, trafił do obozu koncentracyjnego. Po wojnie pracował w Instytucie Historycznym UW i Instytucie Historii PAN . Zyskał sławę jako badacz dziejów powstania styczniowego.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Specyfikacja

autor: Stefan Kieniewicz
format: Strony: 752, Format: 235x163 mm
wydanie: Rok wydania: 2021, oprawa: twarda
→ Zostaw opinię! Dodaj opinię, dzięki temu również i Ty otrzymasz wiarygodną informację o produkcie.

Dodane opinie (0)
ładowanie
Powiązane produkty
Piórnik PA2059 Będzie Pan zadowolony MESIO
Piórnik PA2059 Będzie Pan zadowolony MESIO
13,99 PLN
Kuchnia 70 cm
Kuchnia 70 cm
120,99 PLN
Naklejkowy album piłki nożnej
Naklejkowy album piłki nożnej
12,99 PLN
Pilch w sensie ścisłym. Pierwsza biografia
Pilch w sensie ścisłym. Pierwsza biografia
36,99 PLN
Akademia mądrego dziecka. Gdzie bywa słoneczko?
Akademia mądrego dziecka. Gdzie bywa słoneczko?
17,99 PLN